Euroopa varreleedik

PYRUNU

Ostrinia nubilalis Hbn.

Euroopa varreleedik (Ostrinia nubilalis)

VÄLIMUS

Valmik – liblikas, kelle tiibade siruulatus on umbes 30 mm ja kehapikkus kuni 15 mm. Täiskasvanud röövikud talvituvad taimejäänustes. Röövikud nukkuvad kevadel, liblikate lend algab mais. Munad on väikesed, umbes 1 mm suurused. Emased munevad juunis 20–50 kaupa lademes lehtede alumisele küljele maisi pearootsu lähedale. Umbes 2,5 cm pikkused röövikud on kollakaspruunid, tumeda joonega seljal, neil on palju musti näsasid. Koorunud röövikud närivad end lehetupe ja lehe pearootsu sisse. Mõned neist rändavad maisipeasse, kus nad söövad ja hävitavad terasid. Teised, veidi vanemad röövikud närivad end varre või tõlviku telje sisse, kus nad uuristavad söömise ajal koridore. Söömiskoha tunneb ära eemale heidetud puru järgi.

OHTLIKKUS

Tavaline ja soojalembene maisi, hirsi, humala, sorgo, hariliku puju ja isegi tähk-rebasheina kahjur. Maisivartel toituvad vastsed nõrgendavad nende paindetugevust, mistõttu taimed koos tõlvikutega lamanduvad. Suurtel maisikasvatusaladel ja maisi pikaajalise kasvatamise tulemusena samas piirkonnas võib see kahjur taimede enneaegsele lamandumisele kuni 20% määral kaasa aidata.

VÄLTIMINE JA TÕRJE

Rakendada integreeritud taimekasvatuse põhimõtteid. Mitte kasvatada maisi samal põllul järjestikustel aastatel. Kasutada õiget külvikorda ja õiget põllumajandustehnoloogiat. Koristamisel lõigata taimed nii madalalt kui võimalik. Pärast koristamist kasutada ketas- või rootoräket, randaali. Selline mullaharimine hävitab väga tõhusalt taimejäänustele – vartele ja juurtele – jäänud röövikud. Kasutada sorte, mis taluvad paremini kahjurite rünnakut. Teha keemilist tõrjet vastavalt juhistele.

TÕRJEKRITEERIUM

Euroopas: 6-8 munakogumit 100 taime kohta või kui eelmisel hooajal on kahjustatud 15 taime.