Nädal 20 Baltikumi põldudel

Põld pildis

Leedus kahjustasid külm ja lumi talirapsi

Leedus sadas nädal tagasi maha lumi, olenevalt piirkonnast 5-20 cm paksune kiht. Kuigi esialgu ei paistnud lumikate ja külm suurt kahju tegevat, põhjustas raske sulalumi mõne päeva pärast mõnedes piirkondades täisõites talirapsi murdumist ning siin-seal võis näha külma põhjustatud varte lõhenemist. Viimast oleme näinud ka mõnedel Eesti põldudel, kuigi üldine külma-rahe-lume mõju meil paistab olevat tunduvalt väiksem. Positiivse poole pealt on külm mõjunud kahjurputukate levikule ja paljunemisele pärssivalt, seetõttu ei ole meil ka hiilamardikate probleem hetkel väga suur.

Taliraps hakkas õitsema ka Läti idaosas, kus käib aktiivne valgemädaniku vastane tõrje. Tuletame meelde, et valgemädanikku pole võimalik ravida, vaid ainult ennetavalt tõrjuda ehk tõrje tuleks ära teha õitsemise alguses. Seda eriti juhul, kui valgemädanik on eelmistel aastatel probleemiks olnud või eelviljana on kasvatatud hernest või kanepit. Tõrjeks sobib hästi Amistar Gold, mis oma hinna-kvaliteetdi suhtelt on Eestis vaieldamatult üks paremaid valgemädaniku vastaseid tooteid. Amistar Goldis sisaldub 2 erinevat toimeainet, millest strobiluriin annab lisaks veel ühe soodsa efekti - soodustades fotosünteesi ja tehes taimed stressitingimustele vastupidavamaks, suurendab see rapsi saaki. Amistar Gold on hetkel ka kampaanias, mille kohta saate täpsemalt lugeda siit. Vajadusel tõrjuge valgemädanikuga samal ajal ka hiilamardikaid, selleks sobib segu Evure ....

Millal võin insektitsiide pritsida?

Kuna meilt küsitakse palju, millal täpselt võin insektitsiidiga põldu pritsima minna ning hiljaaegu on Põllumajandusamet sellega seoses ka muudatusi teinud, selgitame selle eraldi lahti. Putukatõrjevahendit Karate Zeon võib nüüdsest kasutada ka päevasel ajal eeldusel, et tolmeldajad põllul ei lendle.  Karate Zeon`i ei tohi kasutada põllul, kus on õitsvaid taimi, ei päeval ega öösel.

Päevasel ajal võib kasutada ka insektitsiidi Evure, v.a. kui põllul on õitsvaid taimi, tuleb pritsimine teha ajavahemikus 22:00-05:00. 

Leedus levivad talinisus helelaiksus ja DTR, Eestis taliviljades jahukaste ja helelaiksus

Külmadele vaheldumisi saabus Leetu ka kauaoodatud vihm, 10 päeva keskmisena 17 mm.  Talinisu on kasvufaasis BBCH 32-37, Põhja-Leedus BBCH 32.  Vastavalt saagiootustele käib talivilja II kasvureguleerimine Moddus 250 EC-ga, sageli segus fungitsiidiga. Keskendutakse eelkõige lipulehe kaitsmisele talinisus, et fotosüntees kestaks võimalikult kaua ning lipulehe toel saadav saak oleks võimalikult suur. Kogu Leedus levib nisu-pruunlaiksus ehk DTR ehk nisu-triiptõvik. DTR levib eriti kiiresti pigem soojade, kõrge õhuniiskusega ilmade korral. Saagikadu tõrje mittetegemisel jääb enamasti vahemikku 3-15%, kuid tugeva nakkuse korral võib saagikadu olla isegi kuni 50%. DTR-i tõrjeks sobivad toimeained on SOLATENOL, metkonasool, protiokonasool  - näiteks lahendused Elatus Era 0,7-1,0 l/ha või Elatus Plus + Plexeo 90 0,6 + 0,6 l/ha.

Peamiselt Lõuna-Leedus on intensiivistunud helelaiksuse levik, nakkus on hetkel tugevaim taimede 3. lehel. Helelaiksus levib rohkem niiske, vihmase ilmaga, optimaalne temperatuur levikuks on 15–20 °C. Haigust tasub hakata kontrollima kasvufaasist 31 ning kuna helelaiksus on haigus, mille suhtes ka Eestis siin-seal teatud toimeainete suhtes resistenstuse teket võib kahtlustada, on oluline hooaja jooksul kasutada erinevates pritseringides erinevatesse toimeainete klassidesse kuuluvaid toimeained. Tugevaim mõju on helelaiksuse vastu SDHI toimeainetel. Praktikas nähtust soovitame jälgida, et ei kasutatakse puhtaid triasoolitooteid üksteise järel, eriti, kui triasoole on kasutatud ka seemnete puhtimiseks.

Mõnedes Leedu regioonides on taliviljades ripslane. Need ca 2 mm pikkused pisikesed kahjurid imevad taime lehtedest, kõrtest ja viljapea algetest taimemahla, suurim mõju on lipulehe kahjustamisel. Tõrjekriteeriumiks loetakse 1-2 risplast võrse kohta, kui lipuleht on 50% avanenud. Kahjuri levikut soodustab päikesepaisteline, tuulevaikne, soe ilm. Tõrjeks sobivad nii süsteemsed kui kontaktsed insektitsiidid, näiteks Karate Zeon 0,15 l/ha.