Herne-laikpõletik

ASCOPI

Ascochyta pisi, Mycosphaerella pinodes, Didymella pinodes

Herne-laikpõletik (Ascochyta pisi, Mycosphaerella pinodes, Didymella pinodes)

Haiguse arenguks soodsatel suvedel võib herne laikpõletik oluliselt vähendada saaki või hävitada taimestiku täielikult. Seemnete nakatumine vähendab nende tarbimisväärtust ja mõjutab negatiivselt sel viisil saadud seemnematerjali kvaliteeti, vähendades idanemisvõimet või kaotades selle sootuks.

SÜMPTOMID

Sümptomid on nähtavad kõikidel taimeosadel kogu kasvuperioodi vältel. Lehtedele ilmuvad arvukad hele- ja tumepruunid ovaalsed ebakorrapärased laigud läbimõõduga 2–10 mm. Laigud võivad esineda üksikult või ühineda suuremateks aladeks. Neid iseloomustab tume ääris ja heledam sisemus, kust võib leida laialihajutatud tumedaid laike – seene pükniide, mis toodavad koniide. Haiguse arengut soodustavates tingimustes surevad kõigepealt vanimad lehed ja seejärel nooremad. Haigussümptomeid võib täheldada ka vartel, kuhu tekivad tumeda äärisega heledamad laigud, mis lõpuks arenevad tumepruunideks triipudeks. Kui ilm on jahe ja niiske, võivad kaunad kahjustada saada. Nakatumise kohas vajub kaun kokku ja kuivab ning seeneniidistik kasvab seemnetesse. Kaunadele ilmuvad kahvatukollased või tumepruunid laigud.

ARENGUTSÜKKEL

Ascochyta pisi esineb tavaliselt konidiaalses staadiumis. Nakkusallikaks on nakatunud seemned ja taimejäänused mullas. Neis talvituvad seeneniidistikud ja pükniidid. Seemnetes on seeneniidistik võimeline nakatama 7 aastat, mistõttu on seemned peamine nakkusallikas. Kasvuperioodil levivad konidiaalsed eosed vihma ja hooldusprotseduuride abil laiali. Külm, niiske ilm ja õhuniiskus üle 90% soodustavad taimede nakatumist.

ENNETAMINE JA TÕRJE

Askohütoosi ehk laikpõletiku eest kaitsmiseks tuleks pritsimine teha pärast esimeste sümptomite ilmnemist või ennetavalt herne õitsemise alguses, nt strobiluriinide ja ftalaatide rühma kuuluvate vahenditega.