Herne närbumistõbi (liblikõieliste fusarioos)

FUSAOX

Fusarium oxysporum, Fusarium spp.

Herne närbumistõbi (Fusarium oxysporum)

Liblikõieliste fusarioos esineb peamiselt põldudel, kus külvikorras on sageli hernes. Herneste Fusarium spp.-ga nakatumise sümptomid sõltuvad ilmast. Madala temperatuuri ja suure õhuniiskuse tingimustes põhjustavad Fusarium spp.seened seemikute kärbumist ja varrealuse hukkumist. Põua ja kõrge temperatuuri tingimustes esineb nn herne närbumistõbi, mis väljendub tervete taimede närbumises ja hukkumises õitsemise ajal.

SÜMPTOMID

Varase nakatumise korral võivad haigusnähud ilmneda juba taimede idulehtedel pruunide gangreensete laikudena. Sarnased laigud võivad tekkida juurtele ja juurekaelale. Selles arengufaasis põhjustab haigus tervete taimede hukkumise. Haiguse hilisemad sümptomid on nähtavad õitsemise ajal paikse kolletumise ja taimede hävimise kujul istanduses. Taimede suremine on eriti intensiivne kõrge temperatuuri tingimustes. Varte ristlõikel on nähtavad patogeenide arenevast seeneniidistikust põhjustatud tumedad värvimuutused.

ARENGUTSÜKKEL

Haigust põhjustavad perekonna Fusarium seened, eriti Fusarium oxysporum. Nakatunud taimedes põhjustab see kudede kärbumist, mis on taimede fusarioosse närbumise põhjus. Haigus talvitub seeneniidistiku ja klamüdospooride (seeneniidistikus moodustuvad eosed) kujul. Nakkusallikaks on nakatunud taimede jäänused mullas ja nakatunud seemned. Taimede nakatumine kasvuperioodil toimub nakatunud taimedest välja kasvavate makrokoniidide ja seeneniidistiku ning klamüdospooride kaudu. Klamüdospoorid võivad mullas ellu jääda pikki aastaid, kaotamata oma nakatumisvõimet.

ENNETAMINE JA TÕRJE

Põldudel, kust on leitud fusarioosset närbumistõbe, tuleks herne kasvatamine lõpetada vähemalt 6 aastaks. Soovitatav on kasvatada fusarioosile vähem vastuvõtlikke sorte. Seemnete puhtimine on hädavajalik.