Kapsakoi

PLUTMA

Plutella xylostella L.

Kapsakoi (Plutella xylostella)

VÄLIMUS

Väike, umbes 16 mm pikkune, pruunikashallide tiibadega ööliblikas. Vastsed on rohelised, umbes 12 mm pikad. Peamiselt talvituvad nukud puukoore all ja taimejäänustel, harvem valmikud erinevates peidupaikades. Aprillis ja mais kooruvad nukkudest valmikud, kelle emased koos üle talve elanud putukatega munevad üksikult või rühmadena ristõielistele taimedele. Emaste viljakus on umbes 200 muna. Noored kollakasrohelised vastsed ilmuvad juunis ja tungivad läbi lehenaha, tekitades koridore, vanemad röövikud toituvad lehtede pinnal. Küpsed vastsed moodustavad lehtedele kookonid, kus nad nukkuvad. Ühe põlvkonna areng vältab umbes kuu aega. Neid esineb kuni septembri lõpuni, andes viimastel aastatel kuni 4 põlvkonda.

OHTLIKKUS

Röövikud ründavad peamiselt noort kapsast, lillkapsast ja teisi ristõielisi juurvilju, samuti rapsi. Kui taimest toitub paar või kümmekond röövikut, kaotab taim oma kaubandusliku väärtuse või hukkub pärast kasvukoonuse kahjustumist. Kõnealusel liigil esinevad lokaalsed massiliselt sigivad populatsioonid. Kahjuri arengut soosib soe ja kuiv ilm.

VÄLTIMINE JA TÕRJE

Integreeritud taimekaitse põhimõtete järgimine, pöörates erilist tähelepanu ristõieliste umbrohtude ja koristusjärgsete taimejääkide hävitamisele. Väga oluline on sügiskünd. Vajaduse korral tuleb esimese põlvkonna röövikute koorumise ajal pritsida insektitsiidiga.

TÕRJEKRITEERIUM

Eestis: 5-10 röövikut taime kohta ja 25% taimedest on röövikutega asustatud.
Euroopas: 6 röövikut 10 taime kohta.