Maasika hahkhallitus

BOTRCI

Botryotinia fuckeliana, Botrytis cinerea

Maasika hahkhallitus (Botrytis cinerea, Botryotinia fuckeliana)

Hahkhallitus on üks levinumaid taimehaigusi, kuna B. cinerea on polüfaagne (paljudel taimeliikidel elav taimekahjustaja). Maasikas on selle haiguse suhtes väga tundlik. Haigus põhjustab saagikuse märkimisväärset vähenemist (30–60%) ja mõnel aastal isegi täielikku saagikadu.

SÜMPTOMID

Haigussümptomid ilmnevad pungadel, õitel ja eelkõige viljadel. Nakatunud õienupud tumenevad ja kärbuvad. Sarnased sümptomid ilmnevad õitel, mis tõmbuvad samuti pruuniks ja surevad. Suure õhuniiskuse korral ilmub kahjustatud taimeosadele hall tolmune kirme, mis koosneb seeneniidistikust ja konidiaalsetest eostest. Viljadel ilmnevad esimesed sümptomid juba tärkamisjärgus. Koorel on näha koe pruuniks tõmbumist. Küpsetel viljadel ilmnevad esialgu mõlgitaolised sümptomid. Varsti lähevad viljad mädanema ja kattuvad rohke halli kirmega. Viljad varisevad kiiresti ning ei kõlba koristamiseks ega tarbimiseks.

ARENGUTSÜKKEL

Seen esineb laialdaselt saprotroofina. See talvitub nakatunud taimejäänustel seeneniidistiku või sklerootsiumi kujul. Nakatunud jäänustele ilmuvad kevadel massiliselt konidiaalsed eosed, mis nakatavad pungi ja õisi. Nakatumiseks optimaalsed on temperatuur umbes 22–24 °C ja suur õhuniiskus. Maasikate jaoks on kõige ohtlikum õite nakatumine. Seen nakatab kroonlehti, emakat ja tolmukaid – sel juhul õied hukkuvad. Kui tupplehed on nakatunud, areneb vili normaalselt ja nakatub valmimisjärgus. Seene kõige püsivam vorm on sklerootsium, mis võib mullas püsida aastaid. Mütseel võib kasvada sklerootsiumist välja ja nakatada otse taimi. Kotistaadium (apoteetsium) ei mängi haiguse levimisel olulist rolli.

ENNETAMINE JA TÕRJE

Kasvatage vastupidavamaid sorte, istutage taimed üksteisest piisavalt kaugele, tuultele avatud kohta, hoidke peenrad umbrohuvabad. Happelistel muldadel kasutage kaltsiumirikast väetist. Mitte anda liiga palju lämmastikku. Levikut aitab vähendada järjepidev nakatunud viljade ärakorjamine ja keemilised tõrjevahendid.