Nädal 20

Põld pildis 2015 ehk kuidas kasvab õlleoder Quench Tartumaal

15. mai 2015 

Kuigi meie tootmispõld paistab kaugelt täiesti lage ja külviread veel ei rohenda, on odrataimed kenasti tärkama hakanud (esimene leht 1-2 cm pikkune, kasvufaas 9-10). Eelmise nädalaga võrreldes on liigne vesi põllult kadunud ning muld parajalt niiske. Ilm on viimasel nädalal olnud küllalt jahe ja kohati vihmane, siin-seal Lõuna-Eestis on teinud ka väikest öökülma. Tärganud taimed on siiski rohelised ja külmast tekkivaid toitainete omastamise häireid pole hetkel märkimisväärselt näha. Seda vaatamata tõsiasjale, et ka mulla temperatuur on kohati vahemikus vaid +5 kuni +7 kraadi. Lähipäevadeks lubab maapinnal siiski veel kuni -4 kraadist öökülma .

Oma mõju toitainete heale omastamisele on siin kindlasti ka kombikülvil, kus väetis on külvatud seemneridade vahele ja seemnest allapoole. Nii on vajalikud toitained tärkava taime arenevale juurestikule kõige paremini kättesaadavad, kuid samas piisavalt kaugel, et juuri mitte kõrvetada. Jahedal kevadel on teraviljade puhul üsna tavaline lehtede muutumine punakaks, mis näitab fosfori omastamise häireid. Fosfor on mullas suhteliselt väheliikuv ja jääb tihti püsima sinna, kuhu külvik selle asetab. Fosfori muldaviik juurte arengualasse suurendab selle kättesaadavust ja väetamise efektiivsust. Fosfori omastamist parandab ka selle muldaviik koos lämmastkuga, sest viimane stimuleerib juurestiku arengut ja parandab fosfori omastamist. Kui allakülvina antud NPK väetis sisaldab lisaks väävlit, on lämmastiku omastamine sellevõrra veelgi parem (väävel parandab lämmastiku omastamist kuni 25%). Tuletame siinjuures meelde, et meie katsepõllule sai koos seemnete külviga antud YaraMila 18-8-16+S, B, Mg. Väetise allakülv annab kõige parema tulemuse huumuserikastel ja savistel muldadel, künklikel põldudel vähendab kombikülv toitainete leostumise riski.

Koos odraga on hakanud tärkama ka umbrohud, kuid vajaliku tõrjespektri kokkupanemiseks on veel liiga vara. Eelnevast aastast on küll juba teada, et põllul oli probleeme põldkannikese ning kareda kõrvikuga. Nagu eelmisel nädalal mainitud, oli külvatud seeme puhitud Celest Trio 060 FS-ga. See kolme toimeainega puhtimisvahend annab praeguses taimede kasvufaasis odrale piisavalt tugeva kaitse.

Tootmispõld 15. mail. Suurendamiseks kliki pildil.

  

  

Uueks nädalaks peaks ilm kujunema taimede kiireks kasvuks igati soodne - päevased temperatuurid Lõuna-Eestis peaksid tulema kuni +20 kraadi ning öised jäävad samuti pluss poolele. 
Kuidas areneb Quench meie tootmispõllul järgneval nädalal aga tegelikult, sellest juba järgmises ülevaates.