Nädal 22

Põld pildis ehk kuidas kasvab õlleoder Quench Tartumaal

29. mai 2015 


Kahel viimasel nädalal on olnud nii jahedat ilma kui sooja. 21. mail oli põllul hästi näha külma ilma mõju taimedele - lehetipud olid kollased, kasv küllalt aeglane (mõned päevad tagasi oli öine õhutemperatuur 0 kraadi ringi). 25. mai paiku andis soe ilm aga taimede kasvule tugeva tõuke - seda nii odrale kui umbrohtudele. Seetõttu tegime 29. mail ära nii umbrohutõrje, kasvu reguleerimise kui ka leheväetamise.

Umbrohutõrje

Nagu viimases ülevaates juba mainitud, oli tootmispõllul eelmisel aastal probleemiks kare kõrvik ja põldkannike. Nüüdsel vaatlusel oli lisaks näha usinasti tärkavat põldrõigast, maltsa, vähem muid umbrohtusid. Allpool mõned pildid leidudest. Neile, kes on sageli hädas kareda kõrviku ja iminõgese äratundmisel, toome siia ka visuaalse võrdluse. Kõige lihtsam on neil kahel vahet teha pärislehe tipu järgi - karedal kõrvikul on pärislehe tipp terav ja leht ise piklikum, iminõgese puhul on nii leht kui selle tipp ümarad.

Umbrohud tootmispõld 29. mail. Suurendamiseks kliki pildil.

 

 Verev iminõges
 

 Kare kõrvik

 Põldrõigas

 Konnatatar

 Kukemagun

 Hanemalts


Umbrohutõrjeks kasutasime segu Lintur 70 WG 120 g/ha + MCPA 0,5 l/ha. Selline segu on väga laia toimespektriga ja mõjub ka meie tootmispõllul olevate probleemsete umbrohtude vastu. Linturiga pritsimise ajaks on suviodral 3. lehe faas kuni võrsumise lõpp, kui umbrohtudel on 2-6. lehte. Nagu ikka herbitsiidide puhul, varane pritsimine on efektiivsem, võimaldab kasutada registreeritud miinimumnormi ning sellega säästame ka keskkonda. Juhul kui plaanite sama tootega pritsida ka oma põlde, kus peaks olema virna ja mitmeaastaseid umbrohtusid või jääte tõrjega hiljapeale (umbrohud on küllalt suured), soovitame kasutada täisnormi 150 g/ha. Teravilja allakülvidel koos liblikõielistega Linturi kasutada ei tohi.

Linturi puhul on eeliseks hea toime ka madalamatel temperatuuridel, lubatud pritsida alates+7 °C, kuigi alla +10 °C on toime mõnevõrra aeglasem. Herbitsiidil on lai toimespekter ning toode mõjub ka nendele umbrohtudele, mis tärkavad veidi aega peale pritsimist. Toime peaks visuaalselt olema nähtav umbes 1 nädala pärast, lõplik toime saabub 3-4 nädalaga.

Kui taimed on tugevas stressis, peaks Linturiga pritsimisel olema ettevaatlik - nii nagu ka paljude teiste herbitsiidide puhul. Stressis taimede puhul soovitame kasutada suuremat veenormi, kindlasti ei tohiks kasutada alla 200 l/ha. Lintur ei ole sobilik kasutamiseks muldadel, mille pH on üle 7,5 või milles on vaba lupja.

Kui juba umbrohutõrjest juttu, siis kordame üle, et umbrohtude tõrjeaja määramisel tuleb lugeda umbrohutaimede pärislehti. Kuna nii mõnigi kord loetakse kokku nii idu- kui pärislehed, lisame siia üksiti ka illustreeriva pildi.

 

Kuna kasvufaas oli sobiv, saime herbitsiidi pritsida koos kasvuregulaatoriga Moddus 250 EC ning leheväetisega.

Leheväetamine

Leheväetisena sai kogu põld lämmastikku, mangaani, magneesiumi, vaske ja tsinki sisaldavat YaraVita Gramitrel`i, kulunormiga 1,0 l/ha. Need mikroelemendid on teraviljadele kõige olulisemad ning just magneesiumipuudust võib igal aastal siin-seal Eestis põldudel näha. Lämmastik on kiire vahend stressis taimede turgutamiseks.

Õlleoder Quench ja tootmispõld 21. 25. ja 29. mail (suurendamiseks kliki pildil)


Quench 21. mail


Quench 29. mail


Quench 21. mail


Quench 25. mail


Tootmispõld 21. mail

Tootmispõld 29. mail

Kuidas kasvab Quench meie tootmispõllul järgneval nädalal, sellest juba järgmises ülevaates.