Nisu-kõvanõgi

TILLCA, TILLFO

Tilletia caries, Tilletia laevis

Nisu kõvanõgi (Tilletia caries sün. Tilletia tritici, Tilletia laevis sün. Tilletia foetida, Tilletia controversa)

ESINEMINE JA KAHJULIKKUS

Haigustekitajat Tilletia laevis esineb ainult nisul. Seda registreeritakse harva, on kõige levinum soojema kliimaga riikides. Tilletia caries esineb kõigil nisukasvatusaladel, kus külviks kasutatakse puhtimata teri. On potentsiaalselt tõsine nisuhaigus - taimede nakatumise korral võivad saagikaod ulatuda kuni 40%-ni.
 

SÜMPTOMID

Tilletia cariese puhul eristuvad nakatunud taimed sinakasrohelise värvuse, tömpide sõkalde poolest, mille vahel paiknevad lühikesed, ilma vaota, tuhmid, pruunid terad, mida nimetatakse ebateradeks. Need on täidetud pruunikasmusta, alguses rasvase, hiljem tolmava eosmassiga, millel on heeringakonservile iseloomulik lõhn (trimetüülamiin). Nakatunud taimed püsivad kauem rohelisena, puhmastuvad rikkalikumalt, kuid üksikud kõrred on normaalsetest kõrtest 1/3 võrra lühemad. Iseloomulik omadus on see, et tera küpsedes ei paindu nakatunud viljapead allapoole, sest neis puudub terve tera kaal. Nakatunud tera kõik koed hävivad, jättes alles vaid vilja- ja seemnekesta, mis on rabe ja puruneb peksmisel, hõlbustades eoste levikut. Eostes sisalduv mükotoksiin trimetüülamiin põhjustab nakatunud teraviljaga söödetud loomadel aeglasemat kaalutõusu. See võib kaasa tuua ka karja vähenemise.

Tilletia laevis`e sümptomid on sarnased nisu-kõvanõe Tilletia caries'e omaga, kuid Tilletia laevis'e poolt nakatatud taimede puhmastumine on väiksem kui Tilletia cariese'e puhul.

ARENGUTSÜKKEL

Tilletia laevis ja Tilletia caries kuuluvad kandseente (Basidiomycota) hõimkonda. Nakkusallikaks on eosed, mis paiknevad külvitera pinnal, terise vaos.

Pärast seemne külvamist nakatab Tilletia caries`e dikarüootne seeneniidistik idusid. Nakatunud taimede sees kasvab seeneniidistik terisealgetesse, hävitab nende sisemuse ja moodustab seal eoseid.

Tilletia laevis puhul on nakkusallikaks eosed, mis paiknevad tera pinnal, terise vaos. Areng on sarnane T. caries'e omaga. Nakatumine toimub külviteral esinevate ja pinnases leiduvate eoste kaudu. 
 

ENNETAMINE JA TÕRJE

Hoolikas põllumajandustehnoloogia vähendab haiguse esinemist. Keemiline tõrje ainult terade puhtimise teel.