Odra-leherooste

PUCCHD

Puccinia hordei

Odra-leherooste (Puccinia hordei)

ESINEMINE JA KAHJULIKKUS

Haigus esineb sagedasti suvi- ja taliodral kõikides kasvatuspiirkondades. Paiguti võib see põhjustada saagi kvaliteedi langust suurenenud odratoodanguga piirkondades.

SÜMPTOMID

Esmased sümptomid ilmnevad juuli alguses. Esialgu tekivad umbes 0,5 mm läbimõõduga pruunid urediiniumid (eoskobarad) lehelaba ülemisele küljele, mõnikord ka alumisele küljele ja lehetuppedele. Nakatunud lehed muutuvad peagi kollaseks, kuivavad ja urediiniumide vahele ilmuvad mustad laigud – teeliumid (järgmiste eoste – teliospooride – kogumid).

ARENGUTSÜKKEL

Haigust põhjustab seen Puccinia hordei, mis kuulub kandseente (Basidiomycota) hõimkonda. See on kahel erineval vaheperemehel esinev rooste, kuid teine ​​peremees ei ole tingimata vajalik (sarik-linnupiim – Ornithogalum umbellatum L.) ja seda esineb sellel peremehel väga harva. Eosed – urediniospoorid – on ovaalsed, õhukeseseinalised, üherakulised, helepruunid, kaetud papillidega, mõõtmetega 20–30 x 17–22 µm. Teliospoorid on enamasti üherakulised, paksuseinalised, nuiakujulised, mõõtmetega 24–73 x 14–29 µm. Nakkusallikaks on taliodra ja mitmeaastaste metsiku odra liikidel talvituv seeneniidistik. Nakatumist põhjustavad eelkõige urediniospoorid, mis levitavad haigust. Optimaalsed tingimused nakatumiseks on temperatuur vahemikus 10–15 °C ja õhuniiskus 70–90%.

ENNETAMINE JA TÕRJE

Haiguse arenguks soodsates tingimustes on soovitatav taimi pritsida triasoolide ja strobiluriinide rühma toimeaineid sisaldavate vahenditega.