Öölased
1AGROG
Öölased
VÄLIMUS
Nende hulka kuulub mitukümmend liiki liblikaid, kelle vastsed on kõigesööjad ja arenevad mullas, mistõttu neid nimetatakse mullakahjuriteks. Need liigid ründavad erinevaid põllu- ja köögiviljakultuure. Liblikad lendavad ringi öösel. Emased munevad erinevatele taimedele maapinna lähedal. Nende viljakus on suur – kuni 2000 muna. Koorunud vastsed toituvad taimedest, kus nad läbivad järjestikuseid arenguetappe, kasvades 3–6 cm pikkuseks. Na on olenevalt liigist tuhakarva, rohelised, pruunid, hallid või sinised. Seejärel liiguvad nad mullapinnast allapoole, kust tulevad öösiti välja toituma. Neil on kasvuperioodil üks või üha sagedamini kaks põlvkonda. Häirimise korral võtavad röövikud spiraali kuju. Öölaste esinemine on hooaja jooksul intensiivne mais ja oktoobris.
OHTLIKKUS
Öölaste röövikud esinevad olenevalt liigist piirkondlikult ja lokaalselt erineval määral. Nad kahjustavad taimi nii kevadel kui ka sügisel. Hävitavad idandid, seejärel lõikavad noored taimed jalamilt maha või hävitavad juured. Nad närivad juuremugulatesse auke. Esinevad nende kahjurite hooajalised gradatsioonid.
VÄLTIMINE JA TÕRJE
Rakendada integreeritud teraviljatootmise põhimõtteid. Öölaste kahjulikkuse vähendamisel on erilise tähtsusega harimisviisid – madalkünd, sügavkünd, äestamine, kultiveerimine. Kevadel on vaja jälgida liblikate lende. Suure ohu korral, eriti pärast külma talve või kuival ja soojal kevadel ja sügisel, kasutatakse teravilja töötlemist insektitsiididega ja noorte taimede õhtust lehekaudset pritsimist.
TÕRJEKRITEERIUM
6-8 röövikut 1 m² kohta sügisel.