Õunapuu-lehekirp

PSYLMA

Psylla mali, Cacopsylla mali

Õunapuu-lehekirp (Psylla mali)

VÄLIMUS

Lehetäitaolised kirbud, umbes 3 mm pikkused, hallikasrohelised või punakad. Ümarad munad talvituvad õunapuuvõrsete alumisel küljel. Emaste kahjurite viljakus on 50–200 muna. Vastsed ilmuvad varakevadel, kui arenevad pungad, millest nad toituvad. Täiskasvanud isendid ilmuvad mais ja toituvad lehtedest ning septembris ja oktoobris munevad täiskasvanud emased talvitumiseks uued munad. Liigil on üks põlvkond hooaja jooksul.

OHTLIKKUS

Ohtlik õunapuude kahjur. Vähendab oluliselt puude saagikust ja arengut. Vastsete poolt rünnatud pungad muutuvad pruuniks, kuivavad ja kukuvad maha. Viljaalged varisevad. Putukad, eriti vastsed, eritavad taimemahlaga kaasa võetud liigset suhkrut, nn mesikastet, mis katab lehti ja põhjustab fotosünteesi takistavate seente kasvu, mis nõrgendab oluliselt puude arengut.

VÄLTIMINE JA TÕRJE

Integreeritud õunakasvatuse põhimõtete järgimine. Väga oluline on kaitsta kasulikke putukaid, mis vähendavad üle 90% kahjurite populatsioonist. Tõrjekriteeriumi ületamisel, valgete pungade faasis, tuleks pritsida insektitsiidiga.

TÕRJEKRITEERIUM

200-st kontrollitud pungast on 60 kahjustatud.