Õunapuu-võrgendikoi

HYPNMA

Hyponomeuta malinella, Hyponomeuta malinella

Õunapuu-võrgendikoi (Hyponomeuta malinella)

VÄLIMUS

Väga väike, umbes 8 mm pikkune liblikas valgete, mustatähniliste tiibadega. Ööliblikad lenlevad juunist septembrini. Emased munevad õunapuu okstele, mitmekümne kaupa lademes, kattes munad spetsiaalse kilbiga. Emaste viljakus on umbes 200–400 muna. Munad on kollased, pruunistuvad, kreemikad vastsed aga kasvavad kuni 20 mm pikkuseks. 3 nädalat pärast munemist koorunud vastsed talvituvad kilbi all. Kevadel, aprilli lõpus ründavad nad lehepungasid, mässides need niidistiku sisse. Uuristavad noortesse lehtedesse käike umbes 3 nädalat ja seejärel koovad lehtedele ja võrsetele „telke”, kus nad umbes 6 nädalat lehtedest toituvad. „Telkides” nukkuvad täiskasvanud röövikud valgetes kookonites ja täiskasvanud liblikad ilmuvad juunis umbes 10 päeva pärast. Annab ühe põlvkonna hooaja jooksul.

OHTLIKKUS

Õunapuude oluline kahjur. Röövikud söövad suures koguses lehti. Üks vastne sööb neid mitu ja nad toituvad rohkearvuliste rühmadena. Tugeva rünnaku korral on puu füsioloogia häiritud ja saagikus langeb ning puu talvitub halvemini. Kahjurit soosib soe ja kuiv ilm. Võimalik on puu paljakssöömine.

VÄLTIMINE JA TÕRJE

Rakendada integreeritud õunakasvatuse põhimõtteid. Insektitsiidide pritsimist kasutatakse ainult suure ohu korral, vastavalt seirele, roheliste pungade faasi lõpus, enne pungade puhkemist. Pritsimislahuse kogus on vaja valida vastavalt puude vanusele ja suurusele. Töötlemine hävitab ka teisi õunapuukahjurite liike.

TÕRJEKRITEERIUM

Talvel 2 võrgendi esinemine 2 m okste kohta või kui 5% pungadest on kevadel asustatud