Peedi-pitslutikas

PIESQU

Parapiesma quadratum, Piesma quadratum, Zosmenus quadratus

Peedi-pitslutikas (Parapiesma quadratum, Piesma quadratum, Zosmenus quadratus)

VÄLIMUS

Umbes 3,5 mm suurune, tumehall, punaste silmadega putukas. Täiskasvanud putukad magavad talveund põõsaste ja palkide vahel. Väljalend ning peedi ja maltsaliste taimede tõusmete koloniseerimine toimub maikuus temperatuuril umbes 18 °C. Emased munevad umbes 150 kollast muna, millest juuni keskel kooruvad erekollased vastsed, kes muutuvad arenedes roheliseks. Umbes 4 nädala pärast saavad vastsetest valmikud. Suvine põlvkond areneb järgmisel, eriti soojal suvel. Septembris lähevad nad talvituma. Putukal on gradatsioonitsüklid iga kümnekonna aasta järel.

OHTLIKKUS

Selle putuka kahjulikkus seisneb peamiselt ohtliku viiruse – BCTV – püsivas edasikandmises, mis väljendub noorte lehtede tugevas deformatsioonis ja nekroosides. Tõsise viirusnakkuse korral väheneb juurte saagikus umbes 30% ja suhkrusaak umbes 50%. Kahjuri esinemist soosivad soojad ja kuivad suved.

VÄLTIMINE JA TÕRJE

Järgida peedi integreeritud kasvatamise põhimõtteid. Oluline on tõrjuda maltsalisi umbrohte, mis vähendab ka kirju-kilpmardika esinemist. Keemiline kahjuritõrje tuleks teha vastavalt tõrjekriteeriumile tuvastatud ohuga põldudel. Sageli piisab pritsimisest põllu servades.

TÕRJEKRITEERIUM

Üksikud põllult leitud putukad