Peedikärbes

PEGOHY

Pegomya hyoscyami

Peedikärbes (Pegomya hyoscyami)

VÄLIMUS

Toakärbsega sarnanev hall 6–8 mm pikkune putukas, kellel on helepunased silmad. Vastsed talvituvad pinnases vaba nuku kujul. Kevadel lõpetavad nad oma arengu ja kärbsevalmikud ilmuvad mais, misjärel hakkavad nad munema peedilehtede alumisele küljele. Emaste viljakus on umbes 100 muna. Nädala pärast kooruvad ja toituvad lehtede sees kreemikad, jalgadeta vastsed. Vastsed läbivad umbes 10–20 päevaga kolm staadiumit ja liiguvad seejärel pinnasesse, kus nad nukkuvad. Vegetatsioonihooajal on kahjuril 3 põlvkonda, umbes septembri lõpuni. Viimase põlvkonna vastsed jäävad talveks pinnasesse.

OHTLIKKUS

Kahjur on levinud üle kogu Eesti, on kõige ohtlikum just peedi tärkamise ajal. Paljude vastsete samaaegne lehtedes toitumine häirib taimede füsioloogiat ja vähendab saagikust kümmekond protsenti.

VÄLTIMINE JA TÕRJE

Integreeritud taimekaitse järgimine. Eriti varajane külv ja taimede kiire areng, mis eelneb kärbeste rünnakule, piirab esimese põlvkonna vastsete tekitatavaid kahjustusi, mis on ka kõige suuremad. Esimese põlvkonna keemiline tõrje tehakse mai lõpus ja teise põlvkonna tõrje juulis. Kasutatakse seemnete insektitsiididega puhtimist ja lehtede pritsimist. Kuna vastsed toituvad lehtede sees, tuleb nende tõrjumiseks kasutada süsteemse toimega vahendeid. Kontaktsete preparaatide kasutamisel teha tõrje tõusmete faasis või kärbse lendluse ajal.