Põld pildis 2017: nädal 22

Nädal 22, 2017 - kuidas kasvab hernes Tartumaal?

Nädal 22

Hernes on heas seisus, kontollisime nii puhtimise, väetamise kui mullaherbitsiidide mõju.

Eelmisel korral rääkisime Syngenta ja Yara koostöös tehtavatest herne tootmiskatsetest Tartumaal. Nagu öeldud - eesmärgiga võrrelda erinevaid väetamis- ja taimekaitseskeeme ning nende efektiivsust. Mis on põllul vahepeal toimunud?

Esimese asjana uurisime, kuidas on taimede tärkamisele mõjunud puhtimine Maxim 025 FS-ga ning  erinevad väetised. Nagu allolevatelt piltidelt näha, pole seemnete puhtimine tärkamisele negatiivselt mõjunud, pigem vastupidi. Küll on aga näha erinevusi juurestiku arengus erinevate väetiste puhul - ühel tootmispõllul on YaraMila 7-20-28 + mikrod andnud selge eelise Phosagro NPK 10-26-26 ees. Väetised anti pealt laotamise teel. Teisel tootmispõllul, kus väetis viidi mulda koos külviga ja võrdluses on Phosagro NPK 15-15-15 + 10S ning YaraMila 7-20-28 + mikrod, nii suuri erinevusi taimede juurestiku arengus polnud. 

Nädal 22, 2017 - kuidas kasvab hernes Tartumaal?

Hernes puhitud Maxim 025 FS-ga vs kontroll

Kõrvaloleval pildil on näha taimede areng Maxim 025 FS-ga puhitult ja ilma. Maxim 025 FS ei pärsi taimede tärkamist ja arengut ja mis veelgi tähtsam - kaitseb hernest ja põlduba oluliste varajaste haiguste vastu nagu askohütoos (hilisem laikpõletiku tekitaja), fusarioos ning neist põhjustatud tõusmepõletikud ja juuremädanikud. Herne ja oa seemet tasub kindlasti puhtida, kui külvatakse enda paljundatud seemet või varaste külvide korral jahedates ja niisketes ilmastikutingimustes.

Umbrohutõrjeks kasutasime mullaherbitsiidide segu Boxer 800 EC 2,0 l/ha + Stomp 1,35 l/ha. Meil veel vähe kasutatav segu on küllalt populaarne näiteks Saksamaal. Selle segulahenduse kasuks räägib kindlasti hind ja tõrjespekter, mis sisaldab muuhulgas selliseid umbrohtusid nagu rukki-kastehein, murunurmikas, vesihein, roomav madar ehk virn, mailased, iminõgesed, raiheinad, aas-rebaseaba, kesalill, põldkannike, maltsad, hanemaltsad, tähk-rebashein, piimalilll, põldsinep, must maavits, vesihein, harilik hiirekõrv, linnukapsas, kurekael, raps võõrkultuurina, tähk-kukehirss, ristirohi, konnatatar, põld-lõosilm, kõrvikud, nälghein, harilik punand, kukemagun, kummelid, raudnõges jne. Kuid nagu ikka mullaherbitsiidide puhul, tuleb jälgida, et mullas oleks niiskust, et toimeainete mõju oleks piisav. Kuivades tingimustes tuleks tõrje teha võimalusel kohe peale herne külvi.

Siinjuures toome ära Boxer 800 EC tõrjespektri nii ükskikult kui segus (NB! Sügisesel kasutamisel on Boxer 00 EC mõeldud teraviljade umbrhutõrjeks).