Rukki-kõrrenõgi

UROCOC

Urocystis occulta

Rukki-kõrrenõgi (Urocystis occulta)

Haigus esineb kõigil rukkikasvatusaladel. Terade puhtimata jätmise või valesti puhtimise korral võib tekkida majanduslik kahju.

SÜMPTOMID

Rukki-kõrrenõe sümptomid ilmnevad kõrsumise staadiumis ja kestavad kuni viljapea moodustumiseni.Lehtedele, lehetuppedele, eriti siseküljele, kõrtele, hiljem aga pähikutele tekivad  pikemad või lühemad 1–1,5 mm laiused pliihallid kõrgemad triibud. Pärast kesta pragunemist valgub neist välja must tolmav eoste mass (kobar). Need kobarad koosnevad 1–2 (harva 3) päris eosest, mis on võimelised nakatama, ja ühest või mitmest perimeetril paiknevast steriilsest eosest, mis hõlbustavad kobarate levikut. Nakatunud taimede kasv on tugevalt (30–50%) pärsitud ja sageli ei ole need võimelised päid moodustama.
 

ARENGUTSÜKKEL

Urocystis occulta kuulub kandseente (Basidiomycota) hõimkonda. Eoskobarad on kasvuperioodil ja saagikoristuse ajal hajutatud. Seene arengus mängivad kõige olulisemat rolli need eosed, mis on sattunud seemnetera pinnale. Mõnikord võib nakkusallikaks olla ka pinnas, kus leidub nakatunud taimedelt pärit eoseid. Pärast nakatunud seemne külvamist nakatab kobaraid moodustavatest päriseostest arenev dikarüootne seeneniidistik idandite koleoptiile, kuigi mõnikord võivad nakatuda ka noored arenevad külgvõrsed. Kõrsumise etapis ilmuvad kahjustatud taimeosadele kobaratega täidetud triibud.
 

ENNETAMINE JA TÕRJE

Hoolikas põllumajandustehnoloogia vähendab haiguse esinemist. Keemiline tõrje ainult terade puhtimise teel.