Kasvuregulaator Toprex 375 SC kevadine kasutamine annab mitmeid eeliseid. See soodustab talirapsi külgvõrsete arengut (rohkem ja tugevamad külgvõrsed), mille läbi tõuseb ka saagipotentsiaal. Taimik on madalam, ühtlasem ja lamandumiskindlam ning ühtlasem on ka õitsemine ja valmimine. Nii on saaki lihtsam koristada, desikandi kasutamise vajadus enne koristust väheneb või kaob sootuks ning saagikaod on tänu ühtlasele valmimisele väiksemad. Toprex 375 EC kasutamisel on lisaeeliseks toote tugev rohendav mõju taimedele ehk teisisõnu soodustab see taimede fotosünteesi protsessi, muutes need stressitingimustele vastupidavamaks. Lisaks on sel kasvuregulaatoril üks laiemaid toimespektreid rapsi haiguste tõrjel.
Syngenta katse Eestis, Jõgeval, 2014: Vasakul pritsitud Toprexiga sügisel, paremal pritsitud nii sügisel kui kevadel.
Toprex 375 SC mõju taimede kasvule kevadel sõltub suuresti ajast, mil seda kasutatakse. Mida varem Toprexit kasutada, seda suurem on selle toime. Seetõttu on optimaalne aeg Toprexi kasutamiseks kevadel talirapsi varsumise alguses (BBCH 31).
Syngenta katsed Saksamaal: Toprexi kasutamine kevadel talirapsi erinevates kasvufaasides
Kui taliraps on kevadel talvest taastunud ja paljud talirapsipõllud juba väetatudki, hakkavad taimed oma juuri ja lehestikku jõudsalt uuendama, sõltuvalt sordist algab sellega peagi varsumise faas (BBCH 31). Kohe, kui kaenlaalustest pungadest hakkavad kasvama taimede külgvõrsed, kiirendab kasvuregulaator Toprexi kasutamine optimaalsel ajal külgvõrsete moodustumist.
Toprex 375 SC on registreeritud kasutamiseks kevadel talirapsil kulunormiga 0,5 l / ha varsumise algusest (BBCH 31) õiepungade moodustumise lõpuni (BBCH 59), kuid optimaalne aeg Toprexi kasutamiseks kevadel on talirapsi varsumise alguses (BBCH 31) kulunormiga 0,35 - 0,5 l/ha.
Kevadine kasvu reguleerimine
Toprex 375 SC kasutamine kevadel stimuleerib narmasjuurte aktiivset kasvu, mis suurendab taime juurmassi kuni 20%. See omakorda tagab vee ja toitainete parema imendumise ning suurendab taimede põuakindlust. Kasvuregulaatori kevadine kasutamine lühendab ka peavõrse pikkust ja soodustab külgvõrsete kasvu. Suurem saak tuleb sageli just tugevatest külgvõrsetest. Taimed kasutavad päikesevalgust paremini ära ja saagipotentsiaal on suurem.
Kasvu reguleeriv toimeaine paklobutrasool tungib taime lehtedesse ja vartesse, liigub taimemahladega mööda juhtsooni taime laiali, kanduses kasvukuhikutesse. Inhibeerib giberaliinide biosünteesi, aeglustades sellega taime vegetatiivset arengut. Paklobutrasool on pikaajalise toimega ning mis veelgi olulisem - kui tavajuhul põhjustab kasvuregulaatori kasutamine taimedele rohkemal või vähemal määral stressi, siis paklobutrasool ei mõjuta taimede füsioloogilisi protsesse negatiivselt, vaid vastupidi - on rohendava toimega.
Efektiivne kaitse haiguste vastu
Rapsi fomoos (Phoma lingam, Leptospaeria maculans), tuntud ka kui mustmädanik ja varre kuivmädanik, on rapsi haigus, mis täiskasvanud rapsitaime puhul kahjustab lehti, varsi, eriti selle alumist osa, kõtrasid ja seemneid. Kahjustatud taimeosadele ilmuvad tumedad hallide narmastega nõgised laigud. Nii lehtedel kui vartel ilmuvad laikudele mustad täpid. Kahjustatud koed hakkavad kooruma, ei arene enam ja varred purunevad. Kui fomoosi esineb varases kasvufaasis, võib haigus põhjustada suurt kahju. Juurekaelalt kahjustatud taimede saak valmib enneaegselt, sest ainevahetus on katkenud. Kui haigus areneb hilises staadiumis, ilmuvad varre alumisse ossa ainult pruunid fomoosilaigud, taimed jäävad kahjustatud piirkondades roheliseks ja sellisel juhul pole kahjustus märkimisväärne. Saagikaod sõltuvad fomoosi nakatumisfoonist, tugevalt kahjustatud taimede saak valmib tervete taimedega võrreldes varem, seemned jäävad väikeseks, varakult küpsenud kõdrad avanevad ning seemned pudenevad enne saagikoristust maha.
Lisaks fomoosile on tõestatud, et Toprex 375 SC kaitseb rapsi ka teiste oluliste haiguste, näiteks tsülindrosposioosi (Cylindrosporium concentricum) ja kuivlaiksuse ning mingil määral ka valgemädaniku ja jahukaste eest. Seega on tegemist kasvuregulaatoriga, millel on lisaks ka lai toimepsekter rapsi haigustele.
Fomoos
Tsülindrosporioos
Kuivlaiksus
Valgemädanik
Jahukaste
Kasvu regul. toime
Difenokonasool
◯◯◯◯
◯◯◯
◯◯◯◯
◯◯
◯◯
◯
Paklobutrasool
◯
◯
◯
◯
◯
◯◯◯◯
◯vähene mõju või mõju puudub ◯◯ keskmine mõju ◯◯◯ hea mõju ◯◯◯◯ väga hea mõju
Hea segupartner
Toprex 375 SC on enamasti hea segupartner leheväetistele ja insektitsiididele, kuid soovitame paagisegu sobivust siiski väikeses koguses eelnevalt katsetada. Toprexi kasutamise aeg langeb kokku varre-peitkärsaka tõrjeperioodiga, seetõttu võite seda kasutada näiteks segus Karate Zeoniga (Karate Zeoni kulunorm 0,15 l/ha). Paagisegus teiste toodetega tuleb Toprex 375 EC lisada pritsipaaki esimesena.