Väike-kapsaliblikas

PIERRA

Pieris rapae L.

Väike kapsaliblikas (Pieris napi)

VÄLIMUS

Valge, umbes 4 cm pikkuste tiibadega päevaliblikas. Pärast kokkuvoltimist on tiivad alumisel küljel helekollased, iseloomulike mustade täppide ja mustade otstega. Röövik on roheline, kolme kollase triibuga, umbes 3 cm pikkune. Nukud talvituvad erinevates peidupaikades. Aprillis ja mais ilmuvad täiskasvanud liblikad, kelle emased munevad ühekaupa metsikute ristõieliste taimede lehtedele, ka rapsile. Emaste viljakus on 150–200 muna. Röövikud kooruvad 3 nädala pärast juunis ning pärast 2–3-nädalast toitumis- ja kasvuperioodi nukkuvad juulis, pannes aluse suvisele põlvkonnale. Juulis ja augustis ilmuvad liblikad munevad ristõieliste köögiviljade lehtedele. Selle põlvkonna röövikud küpsevad septembris ja laskuvad maapinda nukkuma.

OHTLIKKUS

Arvuka esinemise aastatel on see kapsa, lillkapsa ja teiste ristõieliste juurviljade ohtlik kahjur. Teise põlvkonna röövikud on eriti ohtlikud rünnatud köögiviljade hiliste sortide jaoks. Kapsa- või lillkapsapäid närides põhjustavad nad bakteriaalsete infektsioonide tõttu nende mädanemist. Mõnel aastaajal esinevad selle kahjuri paiksed gradatsioonid.

VÄLTIMINE JA TÕRJE

Rakendada integreeritud taimekasvatusprogrammide põhimõtteid. Eriti tuleks kaitsta putukaliike, mis on kahjuri looduslikud vaenlased ning parasiteerivad ja ründavad röövikuid ja nukkusid. Umbrohud ja isekülvavad ristõielised tuleks hävitada. Vastsete massilise koorumise perioodil pritsida insektitsiididega.

TÕRJEKRITEERIUM

Eestis: 5 röövikut taime kohta ja 25% taimedest on röövikutega asustatud.