Vilja-nokislutikas

AELIAC

Aelia acuminata L.

Vilja-nokislutikas (Aelia acuminata L.)

VÄLIMUS

Vilja-nokislutikas on kuni 9 mm pikkune lutikaline. Putukad on hallikaskollased, tumedate triipudega pea peal, mis on selgelt ettepoole aheneva koonu kujuga. Täiskasvanud putukad magavad talveund taimejäänustel, kraavides ja metsaservadel kõdus. Vastsed sarnanevad valmikutele, kuid on väiksemad ja vähenenud tiibadega. Munad munetakse mitmekaupa lademes (lehtedele, kõrtele, viljapeadele). Hooajal esineb üks põlvkond.

OHTLIKKUS

Valmikud ja vastsed imevad väikeste, vaevumärgatavate torgete kaudu teraviljade, eriti nisu ja tritikale lehtedest ja vartest mahla. Kõige ohtlikum on viljapeadest mahla välja imemine, sest see mõjutab terade moodustumist. pähiku läbitorkamisel siseneb sülg koos gluteeni lagundavate ensüümidega ja viljapea tipuosa moondub nähtavalt. Gluteeni lagunemise ja jahu küpsetusväärtuse vähenemise tõttu on need kahjurid nisupõldudel olulise tähtsusega kahjurid. Nad on aktiivsed päikesepaistelistel päevadel, sageli lendavad ringi rühmadena ja imevad intensiivselt taimedest mahla.

VÄLTIMINE JA TÕRJE

Integreeritud taimekasvatuse põhimõtete rakendamine. Erilist tähelepanu tuleks pöörata õigele külvikorrale, kiirele mehaanilisele mullaharimisele ja suviteraviljasortide varajasele külvamisele. Arvuka esinemise korral kasutada süsteemse toimega insektitsiide.