Risoktonioos, tõusmepõletik

RHIZSP

Rhizoctonia sp.

Risoktonioos, tõusmepõletik (Rhizoctonia spp)

Rhizoctonia cerealis on seen, mis põhjustab teraviljadel tõusmepõletikku. Oder on teistest teraviljadest tundlikum ning haigust esineb rohkem liivastel ja saviliivastel muldadel. Haigustekitaja pöörab stressitingimused (öökülm, madalad temperatuurid) enda kasuks, rünnates stressist nõrgestatud taimi. Avaldub rohkem külmatundlike sortide ja varaste külvide korral, olles potentsiaalseks probleemiks Euroopa külmemates piirkondades, st ka Eestis.

SÜMPTOMID

Nakatumine ilmneb põllul tavaliselt laikudena - peenikeste pikitriipudena põllul. Nakatunud taimed jäävad sageli kiduraks. Juurtel on pruun, mädanenud kude, teatud vahemaa tagant on näha juurekoe ahenemist, mis annab juurele sageli vorstinööri välimuse.

ARENGUTSÜKKEL

Rhizoctonia perekonna seened nakatavad paljusid erinevaid kultuure. Säilivad mütseeli või sklerootsiumitena taimejäänustel või sklerootsiumitena mullas. Taimejäänused põllul ning nakatunud seemned on esmaseks taimede nakatumise allikaks, seetõttu peaksid tähelepanelikumad olema otsekülvitehnoloogia rakendajad. Taimed võivad nakatuda kõikides kasvustaadiumites, kuid nähtavad haigustunnused ilmnevad harilikult idulehe faasis. Seen kasvab kõrre koesse, moodustades nii kõrde kui kõrre ja alumiste lehede vahelisele alale sklerootsiume. Varast nakatumist soodustab varane tihe külv, külm ilm, liigniiske pinnas. Hilisem nakatumine toimub jaheda, kuiva ilmaga.

ENNETAMINE JA TÕRJE

Efektiivse tõrje tagavad Vibrance® puhtimisvahendid. Abiks on ka korralik viljavaheldus ning nisu hilisem külv, samuti vastupidavamate sortide kasvatamine. On täheldatud, et seal, kus tehakse aktiivset silmlaiksuse tõrjet, suureneb nakatumine tõusmepõletikku.