Andke sügisel rapsile ja teraviljale rohkem jõudu
Kuidas toetavad Syngenta bioloogilised tooted MEGAFOL ja VIXERAN põllukultuuride arengut ja lämmastikuga varustamist?
Vähem stressi MEGAFOL`iga
Noored rapsi- ja teraviljataimed kasvavad sügisel sageli rasketes tingimustes. Lisaks umbrohtudele, kahjuritele ja haigustele mõjutavad põllukultuure ka ebasoodsad ilmastikuolud: põud, liigniiskus, külm jne. Esimesed külmad takistavad taimede arengut, tekib stress, mis arengut pidurdab.
MEGAFOL on merevetika Ascophyllum nodosum baasil valmistatud biostimulaator. Selle kasutamise järel muutuvad taimed kõigi eelnevalt nimetatud stressitegurite suhtes vastupidavamaks, omastavad kergemini toitaineid ja arenevad sügisel paremini.
2023. aastast oli MEGAFOL üks esimesi biostimulaatoreid, mis on Saksamaal registreeritud taimede biostimulaatorina ELi uue väetisetoodete määruse alusel. See tähendab, et sarnaselt taimekaitsevahendite registreerimisele on sõltumatule hindamisasutusele esitatud täpsed põllukatsete andmed, et tõestada toote tõhusust. MEGAFOL on sertifitseeritud ja äratuntav CE-tähise järgi – see tähendab, et sellele ei kehti olenemata toote lämmastikusisaldusest enam riiklikud väetisemäärused, samuti ei ole piiratud kasutusaeg. See tähendab, et MEGAFOL-i võib piiranguteta kasutada ka sügisel rapsil ja teraviljal. Täpsed katsed Syngenta katsekeskuses Herrnwindenis, Rothenburg an der Tauberi lähedal on kinnitanud, et MEGAFOLi kasutamine sügisel tasub end ära.
Katsealal langesid temperatuurid 2022. aasta novembri alguses ootamatult, pärast väga sooja sügisest perioodi. Vahetult enne stressi, 28. oktoobril, anti nisule 2,0 l/ha MEGAFOL`i koos herbitsiidiga (teravilja kasvutaadium BBCH 10/11). Tulemus?
Kaitse stressi eest > Suurenenud külmakindlus > Garanteeritud suurem sissetulek (+9%)
Nisu saagiandmed, töödeldud MEGAFOL`iga
Sarnane mõju oli ka varasematel katseaastatel, kus sügisel MEGAFOL`i andmine enne tugevaid temperatuurikõikumisi suurendas nisusaaki 16%. Taliodra saagikus oli keskmiselt suurem +2% (2023. aastal) ja +5% (2022. aastal). MEGAFOL`i kasutamine sügisel täiendav ja säästlik viis saagi kindlustamiseks – eriti enne lähenevaid stressiperioode (külm, kuumus –temperatuuride kõikumised).
Loe Megafoli kohta põhjalikumalt siit: https://www.syngenta.ee/megafol-0
VIXERAN – kasuta looduslikku lämmastikuallikat ka sügisel!
Euroopa Liidus on uute lämmastikväetise piirangute tõttu üha keerulisem põllukultuuridele piisavas koguses lämmastikku tagada. Suure ja kvaliteetse saagi saamine seda aga eeldab. Lämmastiku omastamise efektiivsus muutub seetõttu üha olulisemaks. Täiendava lämmastikuallikana saab kasutada õhulämmastikku siduvate bakteritega preparaati VIXERAN.
VIXERAN on biostimulaator, milles sisaldub bakteritüve Azotobacter salinestris CECT 9690 – see on kõrge lämmastiku fikseerimisefektiivsuse ja väga hea vastupidavusega ebasoodsatele tingimustele. VIXERAN toimib lehtedes, juurtes ja risosfääris, laias temperatuuride vahemikus ning varustab taime säästval viisil õhust saadava lämmastikuga. Sügisel võib VIXERAN’i anda peale rapsi ja teravilja tärkamist, varustades taimi seeläbi täiendava lämmastikuga. Soovitatav on varajane pealekandmine, et enne talve jääks lämmastiku fikseerimiseks piisavalt aega. Madal kulunorm 50 g/ha ja väga hea sobivus paagisegudesse erinevate taimekaitsevahenditega muudavad VIXERANi kasutamise lihtsaks ja paindlikuks.
2023. aasta katsetulemused on paljulubavad
Lisaks kevadisele kasutusele katsetati eelmisel hooajal Saksamaa ja Euroopa katseprogrammides põhjalikult ka VIXERANi sügisest kasutamist. Herrnwindeni katsetulemused näitavad, et VIXERAN töötab sügisel ja võib oluliselt lämmastiku omastamisele ja saagi tõstmisele kaasa aidata.
Nendel katsetel oli kevadine mineraallämmastikuga väetamine üldiselt oluliselt vähenenud. Teiste alade katseandmed näitavad, et positiivse panuse võib anda ka regulaarne kevadine VIXERAN`i andmine.