Rukki-kastehein ehk harilik rukkihein
APESV
Rukki-kastehein ehk harilik rukkihein (Apera spica-venti)
LIIGIKIRJELDUS
Taim
Üheaastane, 30 -100 cm kõrge. Püstine, vastupidav, paljas vars. Meenutab suurt kasteheina - erinevuseks pikad ohted.
Lehed
Lamedad, paljad, karedad, 3-6 mm laiad, kolmandast või neljandast lehest tugevalt keerdunud. Alumine lehepool läikiv. Lehetupe alus tumepunane. Leheservad mõlemal pool lehte allapoole keerdus, silindrkujuline lehetupp. Lehelaba 20-50 korda pikem laiusest, leht vähemal või rohkemal määral karvane. Hambuline lehekeeleke, kõrvakesed lehealusel puuduvad.
Õisik
15–30 cm pikkused pöörised, lillakad või rohekad, püramiidjad. Alumine kandeleht särav, pööriseharud 2–6 korda pikemad kui pähikud. Õitseb juunis-juulis.
LEVIK
Probleemne umbrohi eelkõige taliteraviljades, levik teraviljapõldudel aastatega suurenenud.
LEVIK
Umbrohi levib enim minimeeritud mullkaharimissüsteemis.
ENNETAMINE JA TÕRJE
Rukki-kastehein on talvituv kõrreline, tärgates teraviljades peamiselt sügisel koos kultuurtaimega. Idaneb kuni 2 cm sügavusel mullas. Taliteraviljade äestamine pole tõrjumiseks piisav, seetõttu võib sügiseseks umbrohutõrjeks kasutada näiteks segu Boxer 800 EC 2,0 l/ha + Stakato 500 SC 0,1-0,2 l/ha. Pritsitakse enne või pärast teraviljade tärkamist ning kui umbrohtudel on kuni 3-4 pärislehte. Parim aeg pritsimiseks on, kui külviread muutuvad nähtavaks (hakkavad rohetama ehk umbes kasvufaasis 12 - kui teraviljal on ca 2 lehte).